07/05/2018

Οδηγίες παράθεσης βιβλιογραφικών παραπομπών (Μέρος Β)

Οδηγίες παράθεσης βιβλιογραφικών παραπομπών  (Μέρος Β)

Όταν ξεκινήσετε τη συγγραφή μια φοιτητικής εργασίας να λάβετε υπόψιν τις ακόλουθες οδηγίες παράθεσης βιβλιογραφικών παραπομπών :

Αναφορά σε δύο συγγραφείς από την ίδια πηγή

Όταν θέλουμε να χρησιμοποιούμε μία πηγή της οποίας το κείμενο έχουν συγγράψει 2 συγγραφείς, τότε κάνουμε αναφορά και στους 2 συγγραφείς ως εξής:

1 τρόπος:  Οι Παπακώστα και Ηλιόπουλος (2008) επισημαίνουν ότι η ποιοτική έρευνα θα μπορούσε να ερμηνευτεί και ως επεξηγηματική μέθοδος.

2ος τρόπος: Η ποιοτική έρευνα θα μπορούσε να ερμηνευτεί και ως επεξηγηματική μέθοδος (Παπακώστα & Ηλιόπουλος, 2008).

Επισήμανση: Όταν θέλουμε να χρησιμοποιούμε μία πηγή της οποίας το κείμενο έχουν συγγράψει 2 συγγραφείς, τότε κάνουμε αναφορά πάντα και στους 2 συγγραφείς, όταν θέλουμε να αναφερθούμε στη συγκεκριμένη πηγή.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Χρησιμοποιούμε το συνδετικό ‘’και’’ ολογράφως μόνο όταν κάνουμε αναφορά της πηγής εντός του κειμένου όπως: «Οι Παπακώστα και Ηλιόπουλος (2008)» ενώ το ενωτικό σύμβολο ‘’&’’ το χρησιμοποιούμε μόνο στην παρενθετική αναφορά όπως για παράδειγμα: (Παπακώστα & Ηλιόπουλος, 2008)

Αναφορά σε περισσότερους από δύο συγγραφείς από την ίδια πηγή

Όταν θέλουμε να παραθέσουμε μία πηγή στην οποία αναφέρονται περισσότεροι από 2 συγγραφείς, τότε την πρώτη φορά που θέλουμε να κάνουμε αναφορά σε αυτούς, τους  παραθέτουμε στο σύγγραμμα μας όλους και πάντα σε αλφαβητική σειρά ως εξής:

1ος τρόπος: Οι Δερρή, Ευθυμίου, Καλαφάτης και Τομόπουλος (2011) θεωρούν ότι η ποιοτική έρευνα θα μπορούσε να ερμηνευτεί και ως επεξηγηματική μέθοδος

2ος τρόπος: Η ποιοτική έρευνα θα μπορούσε να ερμηνευτεί και ως επεξηγηματική μέθοδος (Δερρή, Ευθυμίου, Καλαφάτης & Τομόπουλος, 2011).

Στις μετέπειτα αναφορές σε αυτούς τους συγγραφείς δεν είναι αναγκαίο να τους αναφέρουμε πάλι όλους αλλά η αναφορά θα γίνεται ως εξής:

1ος τρόπος: Η Δερρή κ.ά. (2007) επισημαίνουν ότι η ποιοτική έρευνα θα μπορούσε να ερμηνευτεί και ως επεξηγηματική μέθοδος

2ος τρόπος: Η ποιοτική έρευνα θα μπορούσε να ερμηνευτεί και ως επεξηγηματική μέθοδος (Δερρή κ.ά., 2007).

ΠΡΟΣΟΧΗ στη συντομογραφία ‘’κ.ά.’’ να βάζετε τόνο στο α  διότι εννοούμε ‘’και οι άλλοι’’. Επίσης, τη συντομογραφία αυτή την παραθέτουμε με πλάγια γραφή.

Στα αγγλικά η συντομογραφία ‘’κ.ά.»’’  αναγράφεται ως ‘’et al.’’ με πλάγια γραφή η οποία σημαίνει “and the others”, δηλαδή »και οι υπόλοιποι».