17/07/2018

Οδηγίες παράθεσης βιβλιογραφικών παραπομπών (Μέρος E)

Οδηγίες παράθεσης βιβλιογραφικών παραπομπών  (Μέρος E)

Για να επιτύχετε ένα άρτιο αποτέλεσμα, κατά τη συγγραφή φοιτητικών εργασιών, να λάβετε υπόψιν τις οδηγίες παράθεσης βιβλιογραφικών παραπομπών:

Όταν δεν αναφέρεται το έτος έκδοσης του κειμένου

Σε αυτήν την περίπτωση κάνουμε αναφορά στον συγγραφέα και αντικαθιστούμε το έτος έκδοσης με τη συντομογραφία (χ.χ.) που σημαίνει ‘’χωρίς χρονολογία’’. Στα αγγλικά η συντομογραφία (χ.χ.) αναγράφεται ως  (n.d.) που σημαίνει ‘’no date’’.

Παράδειγμα:

Ο ερευνητής που εφαρμόζει ποιοτική έρευνα επιδιώκει να καταλήξει σε ένα πιο άρτιο συμπέρασμα για το εξεταζόμενο φαινόμενο (Παρασκευοπούλου-Κόλλια, χ.χ.).

Όταν δεν αναφέρεται ούτε ο συγγραφέας ούτε το έτος έκδοσης του κειμένου

Σε αυτήν τη περίπτωση στη θέση του ονόματος του συγγραφέα παραθέτουμε τον τίτλο του κειμένου της πηγής, με πλάγια γραφή και με κεφαλαίο το αρχικό γράμμα κάθε λέξης, και αντικαθιστούμε το έτος έκδοσης με τη συντομογραφία (χ.χ.) που σημαίνει ‘’χωρίς χρονολογία’’. Στα αγγλικά η συντομογραφία (χ.χ.) αναγράφεται ως (n.d.) που σημαίνει ‘’no date’’.

Παράδειγμα:

Ο ερευνητής που εφαρμόζει ποιοτική έρευνα επιδιώκει  να καταλήξει σε ένα πιο άρτιο συμπέρασμα για το εξεταζόμενο φαινόμενο (Μεθοδολογία της Έρευνας, χ.χ.).

Όταν θέλουμε να κάνουμε αναφορά σε λεξικό στο οποίο δεν αναφέρεται το όνομα του συγγραφέα, τότε παραθέτουμε το όνομα του εκδοτικού οίκου και το έτος έκδοσης του λεξικού ως εξής:

Το ΑΕΠ αποτελεί ένα συγκεντρωτικό δείκτη μέτρησης της συνολικής οικονομικής παραγωγής (Τεγοπούλου – Φυτράκη, 2012).

Όταν θέλουμε να κάνουμε αναφορά σε λεξικό στο οποίο αναφέρεται το όνομα του συγγραφέα, τότε παραθέτουμε το όνομα του συγγραφέα και το έτος έκδοσης του λεξικού ως εξής:

Το ΑΕΠ αποτελεί ένα συγκεντρωτικό δείκτη μέτρησης της συνολικής οικονομικής παραγωγής (Μπαμπινιώτης, 2012).

Όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε ένα λήμμα από εγκυκλοπαίδεια

Όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε ένα λήμμα από εγκυκλοπαίδεια, τότε παραθέτουμε την ονομασία του οργανισμού και το έτος έκδοσης της εγκυκλοπαίδειας ως εξής:

Το ΑΕΠ αποτελεί ένα συγκεντρωτικό δείκτη μέτρησης της συνολικής οικονομικής παραγωγής (Πάπυρος Λαρούς Μπριτάνικα, 2001)